Loga evropských strukturálních fondů MZ ČR

Obezita dětí a její rizika

Úvod - Strava - Výživa - Výživa dětí - Obezita dětí a její rizika

Proč vzniká obezita již v dětském věku?

Z 80 % je vina na straně rodiny, bohužel. Zbylých 20 % souvisí s hormonálními a genetickými poruchami, které patří zcela jistě do kompetence pediatrů a odborných lékařů.

Co tedy způsobuje dětskou obezitu?

Větší příjem energie než její výdej, a tak se přebytky pěkně hromadí. Znamená to, že naše dítě přijme více energie, než je schopno vydat pohybem a aktivitou. Bývá velice často unavené, nesoustředěné, lenivé, ale i nemocné.

Dávno pryč jsou doby, kdy jsme snídávali s našimi rodiči každé ráno u stolu společně. Dnešní doba je příliš rychlá, a tak pokud odejde naše dítě do školy bez snídaně, udělá první špatný krok už hned ráno při startu.

Kdo z rodičů by nepřivítal návrat svačinek ve škole? Nemuseli bychom připravovat svačinky, které děti s oblibou vyhazují odpoledne z tašek do košů, protože neměly čas je sníst anebo kamarád měl lepší. …… Svačinky nahradily školní automaty (!!) plné „dobrot“ s trans-mastnými kyselinami a hromadou cukru. A co je neuvěřitelné, na školních chodbách můžeme vidět dokonce automaty na kávu!!! ….. O sladkých nápojích ani nemluvě. Všechny tyto „nástrahy“ souvisí s neustále rostoucí celosvětovou křivkou dětské obezity…… Asi je nejvyšší čas zamyslet se nad budoucností našich dětí a pokusit se vzít odpovědnost do vlastních rukou.

Je obezita nakažlivá? Pravda veliká smiley. Jednak jde o genetickou predispozici, a jednak o celkový životní styl, sport a přístup k výživě ze strany rodičů.

 1. 1 obézní rodič (i sourozenec) = 40% riziko obezity dalšího dítěte

 2. Oba obézní rodiče = 70% riziko obezity dítěte

 3. „normální“ rodiče = 14% riziko obezity dítěte

 4. (obézní přítel = 54% riziko obezity naší smiley)

No jo, nemáme to lehké smiley

Ale pokud si přečteme následující příčiny a budeme-li chtít našim dětem zajistit kvalitnější život, jistě není ještě pozdě smiley. Vlastně NIKDY není pozdě, ale čím dřív, tím lépe.

Příčiny dětské obezity tedy jsou:

 • Nepravidelnost stravy

 • Vynechání snídaně

 • Konzumace pochutin s vysokou energetickou hodnotou mezi jídly!!

 • Pití sladkých nápojů

 • Nedostatečný pitný režim

 • Potravinový blahobyt

 • Nedostatečný příjem vlákniny (5 g + věk)

 • Selhání rodinného životního stylu

 • Nedostatek pohybové aktivity

 • Pasivní přístup k životu (facebook a sociální sítě)

Filipe, snídal jsi dnes? …Nestihl jsi? … A mobil jsi zapnout stihl? …...

Fotogalerie

tata strava
táta špatné jídlo
Scroll