Loga evropských strukturálních fondů MZ ČR

Umělá sladidla

Úvod - Strava - Živiny - Sacharidy - Umělá sladidla

Jééééé, konečně by mohli psát taky o mně smiley. Jmenuji se přece ZERO !

Ne, ne, Zero, ty nejsi umělý, ale máš pravdu, že jeden nápoj s tvým jménem opravdu JE slazen umělými sladidly.

Tak jak to tedy je s těmi umělými sladidly? Názory se dělí do dvou diametrálně odlišných skupin. Jedna je naprosto PROTI a druhá skupina sice PRO není, ale tvrdí, že nejsou známy žádné vědecké studie o prokázané škodlivosti umělých sladidel. ....Tak a teď „babo raď“.

Co je příčinou těchto neshod? Testování na zvířatech včetně jejich následných reakcí a onemocnění? Svobodná a beztrestná možnost sdělení informací na internetu? ….. Je pravda, že spousta umělých sladidel byla objevena zcela „náhodou“, ale proč jsou tedy názory na ně tak odlišné?

První, co z přírody „zmizí“, je vše, co má sladkou chuť? Dokonce i zvířata reagují velice radostně při konzumaci sladkých listů, plodů a dřevin. A takové sladké dobroty se v přírodě moc dlouho „neohřejí“.

Vzpomínáte, jak jsme si povídali o sacharidech? Mozek a červené krvinky jsou na cukru (glukóze) přímo závislé!! A jaké jsou projevy hypoglykémie, to si jistě také vzpomínáte smiley.

Sladká chuť prostě vítězí, a tak se vlastně umělá sladidla začala „tvořit“ pro radost diabetikům, aby si mohli také dopřát sladkou chuť, když v jejich dietě bylo nutné příjem cukru snížit! …Jenže… Co se děje v těle, když v našich ústech ucítíme sladkou chuť? … Mozek se tetelí blahem a čekááááááá, a pokud si dopřejeme umělé sladidlo sad​, …cukru se nedočká!!! Je to stejné, jako bychom den nejedli, cítili vůni jídla, viděli talíř plný dobrot a měli zašitou pusu. … Tak to by nás taky naštvalo!

Takže to není fér, řekne si mozek (náš šéf) a stále nás „posílá“ pro něco sladkého. Potřebuje totiž cukr pro svoji funkci. Nejhorší, co pro něj můžeme udělat, je neustále ho šidit umělými sladidly. Co se potom stane? … Ano, ano, stejně nás hypoglykemie dožene k ledničce a krom cukru (toho opravdového) si dopřejeme spolu s ním i spoustu TUKŮ!!! Takže paradoxně chceme snížit příjem kalorií omezením cukru a dvojnásobně ji nakonec zvýšíme konzumací tuku!!!

A tady je důvod, proč i po konzumaci umělých sladidel přibíráme na váze.

V povídání o tucích jsme zmínili dvojnásobnou energetickou hodnotu 1 gramu tuku oproti 1 gramu sacharidů i bílkovin, vzpomínáte?

Pokud nemáme cukrovku, klidně si cukr můžeme dopřát. Ženy (bez nadváhy) mohou v průměru zkonzumovat 5 lžiček cukru a muži dokonce 9 lžiček cukru denně. Rozumné je jistě dodržovat zásady racionální výživy a místo „rychlých cukrů“ tělo dostatečně zásobovat cukrem v delších řetězcích (polysacharidy). Pokud totiž náš šéf (mozek) bude mít dostatek glukózy, nebude mu nic chybět a my si na sladké během dne ani nevzpomeneme, protože nás pro něj nebude muset naštvaně posílat. Je to mnohem jednodušší, než se může zdát. Je opravdu nutné začít poslouchat své tělo, protože nám zcela jednoduchým způsobem (chutí na něco) dává najevo, co mu chybí. … Naše „poslušnost“ se v tomto směru opravdu vyplatí.

Fotogalerie

máma ukazuje
pejsek Zero
Scroll