Loga evropských strukturálních fondů MZ ČR

Diabetes a psychika

Úvod - Pohoda - Diabetes a psychika

Už samotné sdělení diagnózy (Diabetes mellitus) vede člověka k velice stresujícím projevům paniky. Neví, co ho čeká, a bojí se omezení v osobním životě. Sami nejlépe víte, že se člověk smíří se vším, co se nedá ovlivnit. Ale co když se ještě něco zachránit dá?… Stojí za to zabojovat. Často se může stát, že diabetik 2. typu se zcela „uzdraví“ pouhou úpravou stravy a životního stylu.

Stres dokáže být i spouštěčem projevů vrozených onemocnění, která bychom při zachování psychické pohody nemuseli nikdy pocítit.

… Opět se tedy vracíme k důležitosti prevence stresových situací. Naše motto by mohlo znít:
…POHODA A KLÍDEČEK - NA NEMOCI ZÁMEČEK smiley.

Způsob, kterým se dokážeme stresu ubránit, by si měl každý zvolit sám. Stejně, jako musí pro zdravé tělo existovat rovnováha mezi příjmem a výdejem energie z potravy, měla by existovat i rovnováha mezi prací a odpočinkem a psychickým vyčerpáním a opětovným načerpáním sil.

…ROVNOVÁHA - ZÁKLAD ŽITÍ, KDO TO NEVÍ, TEN SE ZŘÍTÍ smiley.

Puberta – diabetes – psychika

Puberta spíš stresuje nás rodiče než naše děti smiley. Takže v tomto těžkém období musíme relaxovat více smiley.

Děti v tomto věku mají ale také své veliké starosti. První lásky a první zklamání a hlavně odmítání všeho dosud zavedeného, protože jsou skoro dospělí, takže co po nich vlastně chceme? …A navíc jim vůůůbec nerozumíme smiley.

Mnohem většímu stresu musí odolávat rodiče dítěte s diabetem, protože jeho opoziční postoj např. k měření glykemií nebo odmítání režimu může mít fatální následky!

Je všeobecně známo, že Diabetes 1. typu se může projevit až v období puberty, či dokonce při silném negativním emočním zážitku i v dospělosti.

Neexistuje univerzální návod, jak zvládnout svéráznou pubertu diabetika bez následků na zdraví, jediné, co by mohlo „zabrat“, je předat dítěti zodpovědnost a nechat ho, aby DOKÁZALO SVOU DOSPĚLOST TÍM, ŽE JE SCHOPNO ZVLÁDNOUT DIABETES JAKO SOUČÁST SVÉHO ŽIVOTA!!

Velice vhodné se jeví letní edukační tábory pro děti s diabetem. Všichni jsou na „stejné lodi“, a tak se nemají potřebu přizpůsobovat „zdravým vrstevníkům“. Čím dříve si na diabetes jako součást svého života zvyknou, tím menší riziko „následkům opozice“ podstupují. Bylo by krátkozraké zkomplikovat si sekundárními komplikacemi diabetu život, který se dá prožít plnohodnotně. I když by se následky projevily o mnoho let později, je tu jedna komplikace, která je rychlejší než blesk. Všechny straší právem!

S ketoacidózou skončit v nemocnici přece není COOL smiley.

A jedno motto na závěr:

... UMÍŠ-LI ŽÍT S DIABETEM, MŮŽEŠ TRAJDAT CELÝM SVĚTEM (bez doprovodu rodičů) smiley.

Dcera a pes - cukrovka

Fotogalerie

mámá pohoda
táta ukazuje
Scroll