Úvod - Strava - Výživa

„Nechceš-li své tělo šidit, musíš vědět, čím ho živit“

Markéta smiley

Kluk ukazuje

Je to pravda, bez dobré výživy nelze dlouho žít naplno smiley.

Samozřejmě, pokud mi bude 20 let, následky nemusím poznat (nejsem-li obézní), ale postupem času s námi tělo zúčtuje, to si můžeme být jisti. Mezníkem je 40. rok života, kdy dochází naprosto přirozeně ke zpomalení všech metabolických procesů. Začíná ubývat svalová hmota a vše se jako mávnutí proutkem zpomalí. Takovému období říkám s oblibou „Přesun hmot“. Najednou se zvláštně tvarujeme a to, co jsme mohli sníst „bez následků“ před pár lety, jakoby „šlo“ ihned pod kůži. Mnohem rychleji přibíráme na váze, ztrácíme elán do života, pociťujeme rychleji únavu a nemáme sílu na radost a optimismus. Není se čemu divit, přišel čas zúčtování!!!

A přitom by stačilo tak málo smiley. Probudit selský rozum a nespoléhat na zázraky. Žádná kouzelná tabletka, ani žádná zázračná dieta totiž neexistuje, bohužel. Všechno máme ve své režii.

Není na místě stát se otrokem jídla. Počítat každý kJ a neustále kontrolovat váhu. Naopak, takový způsob života přináší velice závažné poškození psychiky.

Chorobná posedlost zdravým jídlem je nemoc? Má svoji diagnózu! Orthorexie je její název.

Zdravá strava je jistě důležitou součástí života, dokáže jeho kvalitu velice podpořit, ale i zde platí „Všeho s mírou“. Protože, pokud se stane fanatickou posedlostí, velice vážně naše zdraví ohrozí!

Pojďme tedy společně přijít na způsob, jak svoje zdraví výživou podpořit.

Dieta? Ne, ne ….. žádná dieta. Už samotný název „dieta“ v našem podvědomí zafunguje jako nějaká nutná, ale „časově omezená doba“ a uklidnění přichází vzápětí, kdy tělo odpoví .. „neboj, za chvilku TO skončí“ smiley.

Jedinou výjimkou, kam slovo DIETA patří, je klinická výživa. Zde se termín „dieta“ používá v souvislosti s nějakým onemocněním a tím i s určitým omezením různých potravin.

Pokud jsem zdravý (zatím smiley), naprosto postačí řídit se zásadami racionálního stravování smiley.

A jak tedy na to? ………………………….. Pojďte s námi číst smiley​.

Fotogalerie

tata strava
máma ukazuje
Scroll