Loga evropských strukturálních fondů MZ ČR

Nejčastější mýty a omyly ve výživě

Úvod - Strava - Výživa - Nejčastější mýty a omyly ve výživě

Co je psáno, to je dáno ……. Tak to už opravdu dávno není pravda. Díky svobodnému projevu si může každý psát, co ho napadne. Bohužel, hubnutí je fenomén, a tak právě na toto téma se můžeme dostat do informační pasti, která slibuje zázraky na počkání. Na míry 90 – 60 – 90 …… stačí měsíční užívání zázračné pilulky a máme to!!! ………… I když je třetí tisíciletí, nic takového se opravdu nestane. V malé míře může zafungovat placebo efekt, protože když už jsme investovali nemalý peníz do zázraku, MUSÍ nám přece pomoct. ……….. „Vůle tvá tě uzdraví“, staré rčení, které opravdu FUNGUJE.

Pokud přijde do mé poradny klient se slovy …… „jdu to zkusit, ale stejně se mi to nepodaří“ ….. nemýlí se smiley. Všechno je to „v hlavě“, co chcete, to opravdu dokážete, jen je nutné odhodlání, trpělivost a vůle.

zásada číslo jedna je, že nikdy nesmíte trpět při dietě hlady! Naše tělo si pak začne automaticky vytvářet tukové zásoby. Co ztratíme, je především svalová hmota.

Tím se později dostáváme do užší smyčky „hlídání si každého kilojoulu“. Jak jsme psali v sekci „Hubneme (nejen) s cukrovkou“, všechno musí mít nějaký řád a mít ty správné informace je základní předpoklad úspěchu.

Mýtů a omylů ve výživě je v současné době snad více než pravdivých informací. Pojďme se podívat na některé z nich.

Když nebudu jíst od 17.00 hodin, tak zhubnu ….. Pokud jdete spát ve 20.00, souhlasím. Ovšem za předpokladu, že máte za sebou předchozí 4 porce vyváženého jídla v průběhu dne a váš energetický výdej je malinko vyšší než příjem smiley.

Budu jíst jen bílkoviny, veškeré cukry ze stravy vynechám …… velice nebezpečný způsob redukce váhy. Veliká zátěž organismu pro odbourávání dusíku z těla, odnesou to naše ledviny sad​.

Zásadně smažím na kvalitním extra panenském olivovém oleji …. Velice častý omyl!!! Vzpomínáte si na povídání o tucích? Čím kvalitnější olej, tím méně tepelně stálý (fiflenka, vzpomínáte?) smiley. Pokud tedy smažím, zvolím tuky s nasycenými mastnými kyselinami (sádlo, palmový tuk) nebo oleje ke smažení určené. Tato informace by měla být uvedená na etiketě výrobku.

Hnědý cukr má méně kalorií ….. omyl …. Hnědý cukr není „čištěný“, proto obsahuje více enzymů a minerálních látek, ale energetická hodnota je stejná jako u cukru bílého.

Křepelčí vejce neobsahují cholesterol ….. omyl ….. křepelčí vejce cholesterol samozřejmě obsahují smiley. Ale jeho množství je mnohem menší než u vajec slepičích, protože křepelčí vejce váží cca 15 gramů smiley.

Kvalitnější vejce jsou s hnědou skořápkou …. omyl ….. barva skořápky závisí na barvě a plemenu nosnice smiley. Mylné by bylo se domnívat, že čím tmavší skořápka, tím tmavší žloutek smiley.

Ukládání vajec do dvířek lednice není správné ….. pravda ….. myslím, že tohle jsme už v nějaké sekci probírali. Ano, je vhodnější uchovávat vejce na tepelně stálejším místě v lednici (vzadu v horní polici) a špičkou dolů, abychom nechali vzduchovou bublinu nahoře smiley.

Dělená strava je nejlepší pro redukci váhy …. Ne, ne, to není dělenou stravou .smiley Je to pouze vynikající způsob, jak nad stravou konečně začít přemýšlet a jíst pravidelně po třech hodinách smiley.

Mléko zahleňuje a odvápňuje kosti ….. také mylná informace …. Mléko je vynikající zdroj vápníku a ve fázi růstu je nepostradatelný. Pravdou je, že s přibývajícími roky se snižuje i produkce enzymu laktáza, bez které naše tělo nedokáže mléko dokonale strávit, a tak mohou přijít nepříjemné pocity nadýmání. Ovšem intolerance laktózy nebo alergie na mléčnou bílkovinu se opravdu mohou projevit zvýšenou sekrecí hlenu v horních cestách dýchacích. Zdravému člověku ale zahlenění konzumace mléka nezpůsobí.

Když užívám antibiotika, nesmím mléko ….. ano, nejen mléko ….. některá antibiotika opravdu „nesnesou“ mléko, některá zase citrusy. Proto je nutné dbát doporučení lékaře a lékárníka. Vždy by nás měli informovat, jakým potravinám bychom se měli při užívání (nejen antibiotik) vyhnout smiley.

Je nutné sníst 2 teplá jídla denně ….. o teplotě to není smiley ….. teplé jídlo bude mít jistě vyšší glykemický index než studené. Možná nás i zahřeje v chladných dnech. Zásadní ale není teplota potravy, nýbrž její skladba. Veškeré nutné živiny by měly být zastoupeny v jednotlivých porcích spravedlivě.

Kdo ví, co další roky přinesou za mýty a omyly z řad dnešních, pevných názorů. Slyšela jsem přednášku MUDr. Hany Kahleové, Ph.D. z Centra diabetologie IKEM a dle posledních výzkumů v roce 2013 prý zjistili, že větší redukce váhy a celková kompenzace diabetu byla prokázána u pacientů, kteří konzumovali pouze 2 jídla denně. ……. Tak uvidíme, co nám další výzkum ukáže smiley.

ZÁVĚREM

Pokud by vám někdo řekl, že po spolknutí desetikoruny vám přibude na účtu v bance 100 tisíc, věřili byste mu? …… A tak zkusme zapojit opět selský rozum a nenechat se napálit nějakou zaručenou dietkou nebo tabletkou, která slibuje „za desetikorunu sto tisíc“ smileysmileysmiley .

…… „Je velice rychlá a uspěchaná doba, všiml sis, Bohušu? …… myslím, že přestáváme mít čas na prosté chápání. Měli bychom se zastavit, co myslíš?“ smiley

Fotogalerie

táta strava
táta ukazuje
Scroll