Úvod - Strava - Živiny

…No nazdar, taťko Koblížku, myslíš si, že Tvůj hamburger je opravdu vhodná živina?

Výživa je jídlo a opravdu je nezbytnou součástí života, to přece všichni vědí. Každý živý organismus musí přijímat nějakou formou živiny. Od toho jsou to přece živiny, abychom byli živí.

Ale jaké jsou ty správné?

Pojďme tedy pěkně od začátkusmiley

Je vědecky potvrzeno, že člověk bez jídla vydrží až 60 dnů?

Samozřejmě záleží na kondici před hladověním, na celkovém metabolismu a na množství tělesného tuku, který ve fázi hladovění (po třech až pěti dnech) složitým procesem dokáže tělu dodávat nezbytnou energii.

Obecně bychom mohli použít jednodušší vzorec: žádný člověk nejspíš nepřežije rychlou ztrátu více než čtyřiceti procent své tělesné hmoty.

„NEZNALOST NEOMLOUVÁ“. Bohužel, tato věta platí jak v životě obecně, tak ve výživě především. Když „nevím, co jím“, mohu si naprosto zbytečně zkrátit kvalitu života.

Žádný učený z nebe nespadl a přiznávám, že zorientovat se v dnešní době v potravinách, není nic jednoduchého ani pro odborníky. … Kečup není kečup, salám není salám, tavený sýr není sýr, light jogurt není jogurt ……. jak to všechno poznat? Pojďme se tedy společně s Koblížkovic rodinou pokusit na všechny záludnosti vyzrátsmiley.

Když vím, co jím, mohu oddálit spoustu nemocí, které s věkem přichází. Kromě Diabetu 2. typu patří mezi další civilizační onemocnění: vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, obezita, rakovina.

Na začátku tedy stojí živiny.

Základním živinám se říká MAKRONUTRIENTY. Patří mezi ně zcela jistě SACHARIDY, BÍLKOVINY A TUKY.

Další skupinu tvoří živiny doplňkové, bez kterých se také neobejdeme. Těm se říká MIKRONUTRIENTY a řadíme do nich VITAMINY, MINERÁLNÍ LÁTKY, STOPOVÉ PRVKY A VLÁKNINU.

Pro naše zdraví je nutný vyvážený příjem obou těchto složeksmiley

Fotogalerie

špatné jídlo
táta ukazuje
Scroll