Loga evropských strukturálních fondů MZ ČR

Výměnné jednotky a jak na ně?

Úvod - Cukrovka - Strava a cukrovka - Výměnné jednotky a jak na ně?

Výměnná jednotka

Výměnná jednotka (VJ) je umělý pojem, který byl zaveden, aby usnadnil lidem s diabetem přemýšlení o jídle. Výměnná jednotka představuje takové množství jídla, které ovlivní glykémii přibližně stejně, ať se do těla dostane v podobě chleba, pomeranče nebo čokolády.

Jedna výměnná jednotka, jak ji u nás používáme, představuje množství potravy obsahující 10 gramů sacharidů, někteří diabetici používají zastaralejší číslo a to 12 g sacharidů. Ze zkušeností víme, že mezi těmito výměnnými jednotkami není takový rozdíl. Dále budeme hovořit o výměnné jednotce, ve které je ukryto 10 gramů sacharidů.

Spousta diabetiků tento pojem vůbec nezná? Jak to asi dělají?

Kolik výměnných jednotek by měla naše denní strava obsahovat?

Děti obvykle potřebují za den jídlo obsahující 10 VJ a navíc 1 VJ na každý rok věku. S věkem stoupá množství výměnných jednotek u dívek asi do 13 let, u chlapců asi do 16 let. Pak se ustálí nebo spíše mírně klesne. To však platí jenom jako první vodítko.

Jak si spočítáme obsah výměnných jednotek u výrobků?

  1. Zjistíme obsah sacharidů, který výrobce uvádí na obalu výrobku. Údaj o obsahu sacharidů je na většině výrobků uveden ve 100g hmotnosti, ale postupně čím dál více výrobců udává obsah sacharidů na výrobek.
  2. Zjistíme hmotnost výrobku. Výrobce ji také uvádí na obalu výrobku.

Vypočítali jsme, že jogurt Activia obsahuje asi 10,3 g sacharidů. Nyní musíme obsah sacharidů převést na výměnné jednotky. 1 VJ = 10 g sacharidů, v našem případě 10,3 / 10 = 1,03.

Obsah výměnných jednotek můžeme snadno provést podle výpočetního vzorku na principu trojčlenky:

100 g jogurtu………………obsahuje 5,9 g sacharidů

175 g jogurtu……………obsahuje X g sacharidů

X = 5,9 / 100 * 175

X = 10,3

Pomocí tohoto výpočetního vzoru počítáme i jiné druhy výrobků. Různé druhy čokolád, sušenek, bonbonů, mléčných výrobků a dalších.

Výměnné jednotky

140 g těstovin, guláš = 4,5 VJ

Výměnné jednotky

175 g = 3 VJ

Výměnné jednotky

50 g = 2,5 VJ

Výměnné jednotky

70 g = 3,5 VJ

Výměnná jednotka představuje takové množství potraviny, které ovlivní glykémii přibližně stejně, ať se do těla dostane v podobě chleba, hranolků, čokolády, ovoce nebo smaženého řízku. Stejné množství sacharidů různých kombinovaných jídel ovlivní glykémii pouze podobně - v závislosti na rychlosti vstřebávání sacharidů, tedy glykemického indexu. To znamená, že jídla nám mohou při stejném množství sacharidů reagovat rozdílně a je nutné si individuálně vyzkoušet, kolik a jakého inzulinu na daný typ jídla naše tělo potřebuje.

Znalost výměnných jednotek a plánování jídla vám pomohou udržovat stabilní hladinu krevního cukru. Chleba a pečivo počítáme podle tabulek. Nepočítáme rostlinné máslo, sýry, uzeniny, tvaroh, vejce a ryby, které obvykle dáváme na chleba.
I při stejném množství výměnných jednotek nezvedají glykémii velmi tučná jídla s většinovým obsahem bílkovin nebo specifické vlákniny tak rychle, jako sacharidové potraviny typu suchý rohlík, vánočka nebo vařené brambory.

Mezi potraviny s velkým obsahem sacharidů patří:
pečivo, těstoviny, rýže, knedlíky, výrobky z obilovin a mouky, ovoce, brambory a samozřejmě všechny potraviny slazené řepným cukrem.

Mezi potraviny, v nichž sacharidy chybí, patří:
maso včetně ryb, tuky, sádlo, oleje, tvaroh, sýry, vejce, většina uzenin, všechny druhy zeleniny a houby.

Mezi potraviny, v nichž jsou sacharidy v malém množství, patří:
červená řepa, černý kořen, celer, mrkev, petržel, patisony a taky některé druhy mražené zeleniny.

Je velmi důležité si uvědomit, že i dia potraviny obsahují cukry a tuky.

Jak je to v praxi, se můžete podívat na další šipku FOTOGALERIE JÍDEL. Další přehledy ke stažení najdete na těchto odkazech:


Celkovou výši denního příjmu sacharidových jednotek by vám měl určit váš lékař na základě vašeho věku, pohlaví, zdraví, hmotnosti a fyzické zátěže.

Fotogalerie

dcera a pes - cukrovka
dcera tak to ne
Scroll