Úvod - Cukrovka - Základní informace - Mýty a omyly

Cukrovka je jen vyšší glykémie.

Cukrovka je trvale zvýšená hladina cukru v krvi vede k rozsáhlým komplikacím – dochází k poškozování a zužování velkých i malých cév vlivem rychle postupující aterosklerózy. Poškození větších tepen může vést ke zhoršení prokrvení dolních končetin a ke vzniku tzv. diabetické nohy, která si v pokročilých stadiích nezřídka vyžádá amputaci. Poškozením drobných cév může dojít k poškození sítnice a ledvin.

Inzulín je droga, je návykový.

Ne. Pokud tedy nechceme tvrdit, že jsme drogově závislí na svých hormonech. Tak se to určitě brát nedá, i když je potřebujeme k životu – stejně jako inzulin, který je jedním z nich.

Inzulín lze podávat v tabletách.

Ne. Zatím to nejde – v trávicím traktu by se rozložil a nepřešel by do krevního oběhu.

Lidé s diabetetm by měli omezit fyzickou aktivitu.

Fyzická námaha je naopak v léčbě cukrovky 2. typu zcela zásadní a pomáhá i lidem s cukrovkou 1. typu. Je to logické, fyzická aktivita zlepšuje schopnost svalů přijímat cukr za přispění inzulinu. U lidí s cukrovkou 2. typu je tato schopnost více či méně narušená (tzv. inzulinová rezistence), a proto jim pohyb přímo pomáhá. Lidé s cukrovkou 1. typu nemají vlastní inzulin a musí si ho aplikovat injekčně. Pravidelný pohyb to sice nezmění, ale na druhou stranu si mohou aplikovat menší dávky inzulinu.

Děti, které mají cukrovku, z ní mohou vyrůst.

Ne. Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní onemocnění, které je často problémem dětí a mladých lidí (ale nejen jich), je způsobeno poruchou beta buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, které produkují inzulin. Bohužel, jejich poškození není možno vyléčit, takže jde o chorobu celoživotní.

Scroll